Про проєкт
Проект «Професії, що зникають та відроджені здібності, знайдені на польсько-українському пограниччі»
було профінансовано за
КОШТИ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩІ
в рамках програми
Польсько-українська рада молодіжних обмінів.
Бюджет проекту: 69 370,01 злотих
Керівник проекту: Європейський інноваційний центр з Отінії (Польща)
Провідний партнер: Ліцей №23 імені Романа Гурика Івано-Франківської МР (УКР)
Партнери підтримки: Микитинецький ліцей Івано-Франківської МР (УКР)
Центр професійної та безперервної освіти "Електрик" у Нова Суль (Польща)
Місце реалізації: Малопольське воєводство
Термін виконання заходів: 24-30 вересня 2022 року
Головна мета проекту – зберегти від забуття традиційні ремесла та ремесла, що зникають
в Польщі та Україні, які для молоді можуть бути ключем до розвитку інтересів, можливістю професійного розвитку
та дороговказом у подальшому навчанні та виборі майбутнього фаху та популяризації традиційних ремесел
і регіональної культури на міжнародному рівні. Проект складатиметься з 3 частин: підготовча фаза, проектна діяльність, підсумки.
Підготовчий етап проходитиме у Любуському воєводстві та Івано-Франківській області та проводитиметься
в національних групах. Завданням учасників буде: скласти портфоліо ремесел, що зникають, підготувати презентацію своєї школи, міста, області і країни, демонструючи вироби художніх промислів.
Діяльність проекту буде реалізована в Малопольському воєводстві (Краків, Закопане, Новий Тарг, Щавниця, Охотніца Дольна та околиці). Під час заходів учасники візьмуть участь у 5 тематичних майстер-класах, пов’язаних з окремими ремеслами, виїзних майстер-класах у Кракові, Закопаному, Щавниці, Новому Таргу, Охотниці Дольній та околицях, рекреаційних, інтеграційних та мотивуючих заходах. Учасники знайомляться
з окремими ремеслами та людьми, які плекають традиції і заробляють таким чином на життя. Польські
та українські учасники зіставлять та порівняють свої знання та інформацію з підготовчого етапу з реальністю
та специфікою гуральської та гуцульської культур. Завершаться заходи виставкою та презентацією результатів проекту: зібраних фотоматеріалів, мудбордів та графічних робіт і мультимедійних презентацій, а також оформлення виставкового стенду.
Підведення підсумків буде проведено в національних групах і матиме на меті представити результати проекту в місцевих громадах, зокрема українській меншині в Польщі та польській меншині
в Україні.
День перший
День другий
25.09.2022
Для когось неділя, а для когось – повноцінний робочий день. Сьогодні зранку, згідно з розкладом, були інтеграційні заходи, а після обіду ми вирушили до місця, яке нагадувало нам минулорічне сходження на гору Любань, а саме до Войтилівської Газдівки у садибі Скалка. Для нас усіх, - і для поляків, і для країнців, - це був подвиг. Здавалось б, не дуже далеко (відстань у 4 км) і невизначена одиниця часу, тобто гуральське «недалеко» з уст місцевих, яких ми зустрічали по дорозі, з’являлося знову і знову. За гуральською традицією, у неділю «не працюють, не перуть і навіть не рубають дров», тому зустрітися з майстрами з Тильманової, Кросцєнка чи Щавниці нам не вдалося. Проте, пан Кустош, який опікується Газдівкою, чудово зустрів нас і ознайомив з історією цього місця. Мета дня сьогоднішнього була досягнута – учасники побачили та оцінили красу гірських масивів Пєнін ,інтегрувалися та мотивувалися до наступних викликів нашого проекту.
День третій
День четвертий
День п'ятий
Середа 28.09.22
Ще один захопливий день! Сьогодні на нас чекав сплав по річці Дунаєць. Вся група одягла рятувальні жилети і взялася за весла! Ми побачили цікаві місця, мальовничі краєвиди та дізналися трохи про історію місцевості – сплав Дунайцем обов’язково має бути у планах кожного! Як ми дізналися пізніше, в цій місцевості також знімався фільм “Хроніки Нарнії”, що, можливо, є неважливим, але цікавим моментом. Ми доклали всіх зусиль, щоб гребти між польським та словацьким кордонами, насолоджуючись красою осінньої природи, а згодом щасливі і усміхнені зійшли з човнів.
Потім ми відвідали майстер-клас з гуральської вишивки і гаптування. Приємно здивували частування – серед яких був і сир, який ми вже куштували напередодні. Всі бажаючі мали змогу спробувати також ткати нитки з овечої вовни за допомогою веретена або вишивати, що хоч і здавалося простим на перший погляд, невдовзі виявилося неабиякою складністю.
Завершився день вже звичайними для нас завданнями, які ми вже добре навчилися робити на проекті – за допомогою емоційного колажу ми ділилися своїми враженнями за цей день. Сподіваємося, що завтра буде ще краще!
День шостий
Четвер 29.09.2022
Сьогодні ще один день роботи над проектом! Перед обідом у гостинній колибі пансіонату відбувся ще один цікавий, останній майстер-клас з лозоплетіння на нашому проекті. Плетіння підставки під гаряче напрочуд заспокоювало. А в другій половині дня, в запалі роботи і хвилювання, ми готували стенди, що будуть представляти наші ремесла. Завтра, під час підведення підсумків, ми представимо результати нашої роботи - емоційні колажі, конкурсні логотипи, портфоліо, фільми та презентації, а також фотовиставку про професії, з якими ознайомилися. Ми виконали величезний обсяг фінальної роботи, темп був шалений, але всі ретельно і відмінно справлялися зі своїми обов'язками. Завершився сьогоднішній день у басейні та на фінальній вечірці. А завтра з цікавістю та задоволенням завершимо проект.

День сьомий
П'ятниця 30.09.2022
Сьогодні останній день проекту "Зникаючі професії - віднайдені здібності". Як найкоротше передати наші емоції? Фантастичне місце, чудові люди і надзвичайно цікаві заходи. Найповніше? Охотніца - друге за довжиною село в Польщі (близько 25 км), розташоване в Малопольському воєводстві в горах Гірцях. Наш проект був здійснений за неоціненної допомоги власників пансіонату Юрковських, де ми провели дивовижні сім днів. Нас було 40 осіб - 16 молодих людей з Польщі, 19 з України та 5 опікунів. Ми познайомилися, сподобалися один одному, досить добре розумілися. І не помітили, як довелося прощатися на краківському вокзалі. Але спочатку, з великим трепетом, ми підбили підсумки наших здобутків. Вкотре, у гостинній атмосфері вівчарської колиби в гостьовому будинку, ми презентували результати нашого проекту: промо-стенди конкурсів, виставку мудбордів, придумані та власноруч виготовлені логотипи конкурсів, портфоліо двома мовами, фільми та мультимедійні презентації. Не менш важливими були наші вироби з майстеркласів. Ми із задоволенням говорили про те, чого навчилися і чого досягли, пишаємося і дуже задоволені собою. І вже думаємо над темою для наступного проекту!
Підсумки
Міжнародні проєкти неймовірно збагачують світогляд учнів. Сьогодні в нашому ліцеї відбулася презентація українсько-польського проєкту «Зникаючі професії, відроджені здібності на польсько-українському пограниччі», в якому брали участь наші учні під керівництвом Різничук Ольги Йосипівни, заступника директора з навчально-виховної роботи.
Діти поділилися враженнями від побаченого на майстер-класах в сусідній країні. Кожен з учнів розповів про улюблене стародавнє ремесло, а також продемонстрували вироби ручної роботи, які самі виготовили, перебуваючи в Польщі.
По відеозв’язку, із польської сторони, до нас приєднався директор Центру безперервної та професійної освіти «Електрік» м.Нова Суль, Польща. Ми почули його підбадьорливі привітання, коментарі та враження від спільної діяльності.
Цьогоріч поїздка в Польщу була особливо теплою. Продовжуємо співпрацювати!